Teachers & Staff

 

 
School Counseling and Services:
Mr. Shawn Minnier, Chairperson
Ms. Susan Berkowitz, Student Support Facilitator
Ms. Lindsay Bosley
Mr. Steven Byrnes
Ms. Darlene Gordon, Social Worker
Ms. Jeanetta Harper
Ms. Emily Hester, Career Connections
Ms. Ashley Lindsay
Mr. Steven Shoup, PPW
Ms. Abby Wagner, School
Psychologist
 
Agricultural Science:
Mr. Aaron Geiman 
 
Business:
Ms. Allison Edgar, Chairperson
Mr. Robert Brown
Ms. Leslie Chesley
Ms. Karen Meros
 
Regional BEST Services:
Mr. Brad Baer
Mr. Michael Jones
Mr. Jeffrey Kent
Ms. Amanda Lahner
Ms. Ann Lucas
Dr. Michael McGrew
Ms. Jill Sergott-Pearce
Ms. Judith Stewart
Mr. Matthew Study
 
English:
Ms. Laura Doolan, Chairperson
Ms. Elizabeth Daum
Ms. Mary Beth Francis
Ms. Sara French
Mr. Morgan Goode
Ms. K. Diné Mongold
Mr. Raphael Pond
Ms. Debra Rambo
Ms. Danielle Schwessinger
Ms. Shawn Simms
Mr. Alan Zepp
 
Reading and ESOL:
Ms. Rachel Kowalski
Mr. Tom Scanlan
Ms. Melissa Thomas
 
Family and Consumer Science:
Ms. Rose Martin
Ms. Renee Mohr
Ms. Krista Reed 
 
Mathematics:
Mr. Mike Ninosky, Chairperson
Mr. Larry Alvarez
Ms. Kayla Avery
Ms. Laurie Brown
Ms. Kelli Love
Ms. Jennifer Merker
Ms. Tonya Mires
Mr. A. D. Potts
Ms. Rebecca Skovron
Ms. Michelle Talbert
Ms. Taylor Thompson

Media:
Ms. Kathleen Brunnett, Media Specialist
 
Physical Education/Health Education:
Ms. Mary Rivera, Chairperson
Mr. Jeff Doolan
Mr. Bryan Harman
Ms. Jackie Stevens
Mr. Jim Stull
Mr. Robbie Vaughn
 
Science:
Ms. Kimberly Saltsburg, Chairperson
Mr. Don Adams
Mr. Scott Anderson
Mr. George Cramer
Mr. Tyler Dixon
Mr. Eric Fagan
Mr. Breken Gray 
Mr. Dan Hewins 
Ms. Amy Masi
Ms. Courtney Johnson
Ms. Tina Rowe

Social Studies:
Mr. Clay Matthews, Chairperson
Mr. Steve Bowersox
Mr. Patrick Brynes
Ms. Sarah Carter
Ms. Donna Dougherty
Ms. Ashley Harford
Mr. Brett Kanther
Ms. Lauren Kimble
Ms. Hannah Kozak
Mr. Aaron Robinson
Ms. Anna Skinner
 
 
Technology Education:
Mr. Hugh Jamison, Chairperson
Mr. Paul Burnside
Ms. Ruth Chamelin
 
Special Education:
Ms. Brandy Marriott, Chairperson
Ms. Jamie Brown
Ms. Lauren Chorpenning
Ms. Kathryn Corson
Ms. Natasha Costley
Ms. Sharon Dulaney
Dr. Terry Edmonson
Ms. Diane Johnson
Ms. Ann Jones
Mr. Herb Jones
Ms. Rachel Manko-Hinds
Mr. Kirk Meehan
Ms. Laurel Nalepa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Visual & Performing Arts:
Ms. Julia Richard, Chairperson
Mr.  Brian Frazier
Ms. Caitlin Milhimes
Ms. Melissa Purdy
Mr.  James Roberts 
Mr.  Peter Towson
 
World Languages:
Ms. Mae Wildasin, Chairperson
Ms. Denise Diegel
Ms. Karen Evans
Ms. Claudia Konkus
Ms. Rebecca Ready
Ms. Marina Shipley
Ms. Charlene Vandusen
Ms. Mary Beth Francis 
 
Athletic Director:
Mr. Terry Molloy
 
 
Academic Facilitator:
Ms. Kari Ganske

Nurses:
Ms. Mary Murray
Ms. Mary Peters
 
 
Clerical Staff:
Ms. Jackie Englebrake, Office Manager
Ms. Janice Brady
Ms. Cathey Foelber
Ms. Marlene Hall
Ms. Jean Devaney-Zents
Ms. Karen Lehr
Ms. Annette Meyers
Ms. Joyce Seeley
Ms. Therese Sharkey
Ms. Lanny Smith
 

Instructional Assistants:
Ms. Hillari Bashioum,
Ms. Allison Battaglia
Ms. Patricia Busic
Mr. James Carpenter
Ms. Jennifer Clouser
Ms. Bridget Cronin
Ms. Alexis Deckelman
Ms. Michele Deckelman
Ms. Lois DeGroff
Ms. Brenda Devaney-Zents
Ms. Jeannette Dowling
Ms. Katie Dudderar
Ms. Tabitha Dwyer
Ms. Iciar Milla Fargas
Ms. Redonna Genco
Mr. Paul Griffin
Ms. Sheri Hall
Mr. Steve Hayes
Ms. Mary Hinkle
Ms. Diane Korpa
Ms. Lisa Kunert
Ms. Lisa Llewellyn
Ms. Kathy Luby
Ms. Paula Marschall
Ms. Sherry Mayne
Ms. Tracey McKelvie
Ms. Shelly Morris
Ms. Connie Peltzer
Ms. Linda Povlock
Ms. Pat Schweinsberg
Ms. Kim Smith
Ms. Denise Stitely
Ms. Joy Stone
Mr. Desmond Wars
 
Permanent Substitute
Ms. Dessie Waring
 
Custodial and Maintenance:
First Shift:
Mr. David Mack, Building Supervisor
Ms. Susan Dickey
Mr. Zachary Konkus
Mr. Gregory Koontz, Maintenance
Mr. Trent Petry
Mr. Alex Roy
Mr. Glenn Ruby
Mr. Andrew Schwessinger
Mr. Jason Sherman
Ms. Sandra Utz
 
Second Shift:
Ms. Joan Feister, Shift Foreman
Ms. Janice Dullea
Ms. Bonnie Petry
Ms. Gwen Shaffer
Mr. David Toms
Mr. Sean Weaver
 
Third Shift:
Mr. David Becker
Ms. Mary Bolton
Mr. William Hutchins
 
 
Cafeteria:
Ms. Betty Barber, Manager
Ms. Catherine Baker
Ms. Christine Barnes
Ms. Janet Carr
Ms. Paula Chatfield
Ms. Kimberly Gibbons
Ms. Pat Glover
Ms. Debbie Green
Ms. Diana Green
Ms. Judy Hodge
Ms. Danette McThenia
Ms. Mary Ellen Price
Ms. Karen Riegel
Ms. Anita Selle
Ms. Barbara Voso